Psycholog
Psychologia (od stgr. ψυχή psyche „dusza”; λόγος logos „słowo, myśl, rozumowanie”) – nauka badająca mechanizmy i prawa rządzące psychiką oraz zachowaniami człowieka.
Psychologia bada również wpływ zjawisk psychicznych na interakcje międzyludzkie oraz interakcję z otoczeniem. Według Specera A. Rathusa psychologia jest badaniem naukowym zarówno zachowania, jak i procesów umysłowych.
Psychologia jest nauką empiryczną, która posługuje się metodą naukową (metoda naukowa to „zorganizowany sposób badania ludzkiego doświadczenia i empirycznego sprawdzenia idei w celu poszerzenia i sprecyzowania wiedzy” – cytat z podręcznika Specera A, Rathusa).
W psychologii stosuje się metody obserwacji, eksperymenty i metody badania mózgu.
Metodami obserwacji są:
- studium przypadku,
- sondaże,
- testy psychologiczne,
- obserwacja w warunkach naturalnych,
obserwacja w warunkach laboratoryjnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org
Czym jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT)?
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) może pomóc w zrozumieniu przytłaczających problemów, dzieląc je na mniejsze części.
W CBT problemy są podzielone na 5 głównych obszarów:
- Sytuacje,
- Myśli,
- Emocje,
- Objawy fizyczne,
- Zachowanie.
CBT opiera się na koncepcji, w której te 5 obszarów jest ze sobą połączonych i wpływa na siebie nawzajem. Na przykład twoje myśli dotyczące określonej sytuacji mogą często wpływać na to, jak się czujesz zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie, a także na to, jak reagujesz.
Pomoc oferowana w diagnozach:
- Zaburzeń lękowych z napadami lęku (epizodyczny lęk paniczny),
- Zaburzeń lękowych uogólnionych (inaczej nerwica lękowa),
- Depresji,
- Okołoporodowe problemy ze zdrowiem psychicznym,
- Problemy ze snem,
- Stres,
- Terapia pacjentów z długoterminowymi chorobami medycznymi - (cukrzyca, choroby sercowo-krążeniowe, długoterminowy COVID oraz Fibromialgia),
- Terapia osób neuroróżnorodnych. (Spektrum autyzmu, Zespół Aspergera, ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej, Dysleksja rozwojowa (w tym dysortografia, dyskalkulia, dysgrafia),
- Terapia w okresie premenopauzalnym oraz menopauzalnym.
Czego mogę się spodziewać?
Pierwsza sesja terapeutyczna poświęcona jest na przeprowadzenie badania psychologicznego w celu określenia głównego problemu, ustalenia celów terapeutycznych oraz zaplanowaniu procesu terapeutycznego.
Sesja terapeutyczna trwa 60 min