Skleroterapia
Skleroterapia, obliteracja, ostrzykiwanie – zabieg stosowany głównie w leczeniu przewlekłej niewydolności żylnej, której objawem są m.in. żylaki, żyły siateczkowate i teleangiektazje.
Mechanizm polega na redukcji przepływu krwi w naczyniu przy zastosowaniu środków chemicznych. Stosuje się różne substancje czynne, stężenie preparatów i techniki, od których uzależniona jest skuteczność zabiegu. Jego zaletą jest m.in. mniejsza inwazyjność dla organizmu niż metod operacyjnych.
Źródło: https://pl.wikipedia.org
Sesja skleroterapii trwa od 30 minut do godziny.
Kwalifikację do poszczególnych zabiegów przeprowadza lekarz podczas wizyty w gabinecie i badania USG żył kończyn dolnych. Zabiegi wykonywane są w trybie ambulatoryjnym.
Przychodząc na zabieg skleroterapii prosimy o ubranie luźnych spodni ze względu na bandażowanie nóg po zabiegu.
Przepływ krwi w nodze jest zwykle przekierowany poprzez głębsze naczynia. Na każdy cal żyły podaje się około jednego zastrzyku sklerosantu. Igła wykorzystywana do podania sklerosantu jest niewielka, dlatego tylko nieliczni pacjenci zgłaszają ból w trakcie procesu.
Skutki uboczne mogą obejmować brązowe linie lub plamki na skórze w miejscu naczyń krwionośnych poddanych zastrzykowi. W większości przypadków odbarwienie znika. U niewielkiej liczby osób (poniżej pięciu procent), brązowe linie mogą trwać do roku lub dłużej. Zostaną one albo usunięte kilka tygodni po zastrzyku, albo znikną same.
Inne skutki mogą obejmować opuchliznę, matowienie, wrzody i stany zapalne.