Kriolezja

Lekarz sprawdza bolące miejsce w obrębie kręgosłupa

Kriolezja, krioanalgezja  to zabieg polegający na schłodzeniu tkanek celem uśmierzenia chronicznego bólu najczęściej w obrębie kręgosłupa.

W Centrum Medycznym Zuza zabiegi kriolezji wykonywane są z zastosowaniem najnowszego aparatu Cryo-S PAINLESS firmy Metrum Cryoflex.

Efekt zabiegu jest natychmiastowy i zaraz po zakończeniu zabiegu chorzy podają ustąpienie bólu. Kwalifikacji do zabiegu dokonuje lekarz ortopeda. Zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Czas trwania zabiegu około 2 godz.

Podstawowym postępowaniem przy leczeniu bólu jest jego diagnostyka. Inaczej będziemy leczyć złamania (unieruchomienie, operacja), zapalenia bakteryjne czyli septyczne (antybiotykoterapia, operacja) i aseptyczne (leki przeciwzapalne, NLPZ, steroidy).

Zmiany zwyrodnieniowe stawów możemy leczyć zachowawczo lekami doustnymi i zastrzykami, przeszczepami chrząstki, wymianą stawu.

W przypadkach, gdy dotychczasowe leczenie nie przynosi zadowalających efektów przeciwbólowych, można zastanowić się nad zabiegiem krioanalgezji.

Zabieg krioanalgezji daje najlepsze efekty gdy ból wywodzi się ze zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa, stawów krzyżowo-biodrowych, kolanowych, ramiennych a polega na niszczeniu nerwów, które przewodzą ból z tych stawów. Dodatkowo tę samą metodę można stosować w dolegliwościach bólowych stawów nadgarstkowych, biodrowych, skokowych i migrenach.

Dobra kwalifikacja do tego typu zabiegów wymaga wcześniejszego ostrzyknięcia tych samych nerwów lekiem znieczulającym (najczęściej lignokainą). Dopiero po takim, diagnostycznym, ostrzyknięciu chory i lekarz będą wiedzieli czy kriolezja przyniesie zadowajający efekt.

Cena badania/zabiegu
Prosimy o kontakt telefoniczny
Nasi specjaliści