Wytyczne po zabiegowe

LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW  » LASEROWE USUWANIE ŻYLAKÓW I SKLEROTERAPIA » Laserowe usuwanie żylaków - EVLT LASERM O DŁUGOŚCI FALI 1472NM » Wytyczne po zabiegowe

Spacer przez 15 do 20 minut niezwłocznie po procedurze.

 

Jeżeli podróż do domu pacjenta trwa dłużej niż 1 godzinę, pacjent powinien zatrzymać się co godzinę i chodzić przez 10 minut. To ćwiczenie poprawia krążenie w nodze, które może być utrudnione przez długą jazdę samochodem.

 

Łagodny ból może wystąpić po ustąpieniu efektów znieczulenia metodą tumesencji (ok. 1 godziny po procedurze). Pacjent powinien zażyć środek przeciwbólowy, najlepiej ten, do którego jest przyzwyczajony.

 

Pończochy uciskowe należy nosić w dzień i w nocy przez pierwsze trzy dni. Po pierwszych trzech dniach pończochy uciskowe nie muszą być zakładane na noc

 

Zalecany jest wywiad telefoniczny z pacjentem w pierwszym tygodniu od procedury.

 

Plastry powinny być suche co najmniej przez 7 dni. W razie konieczności plastry można usunąć i zastąpić po 3 dniach. Zarówno plastry jak i sterylne pasy można usunąć po 7 dniach – można to zrobić w gabinecie lekarza rodzinnego pacjenta.

 

Zaleca się, aby pacjent regularnie chodził, jeździł na rowerze i wykonywał inne zalecane ćwiczenia.

 

Opuchlizna wzdłuż poddanej zabiegowi nogi jest zwykle efektem ubocznym i powinna zniknąć

 

Pacjent powinien unikać ciężkiej aktywności fizycznej przez pierwsze dwa tygodnie po procedurze

 

Obrzęk i sztywność po wewnętrznej stronie uda są normalnymi skutkami ubocznymi operacji. Przez maksymalnie 10 dni będzie występować nieco silniejszy ból i uczucie ciągnienia.

 

Ból, który pacjenci odczuwają 5-8 dni od procedury, związany jest ze stanem zapalnym wynikającym z udanej śródżylnej ablacji (tzn. pogrubienie ścian).

Nie jest on związany z obecnością lub stopniem wybroczyny ani wynikiem ubocznego uszkodzenia laserem tkanki okołożylnej.

W tym okresie środki przeciwbólowe i chłodzenie kontaktowe okładami z lodu mogą pomóc w kontroli bólu.

 

10 dni do dwóch tygodni od procedury ból powinien zelżeć a gojenie będzie trwać.

 

Zalecane jest kontynuacja po 1,3 i 6 miesiącach z kontrolą USG.