FAZY WZROSTU WŁOSA

MEDYCYNA ESTETYCZNA » LASEROWA EPILACJA/TRWAŁA DEPILACJA WŁOSÓW/ LASEREM FOTONA  » FAZY WZROSTU WŁOSA

 

1.Faza anagenowa:

 

Faza w której następuje skuteczne laserowe zniszczenie mieszka włosowego, ponieważ:

 

-  brodawka skórna znajduje się wysoko w skórze właściwej /jest bardziej dostępna dla zaaplikowanej energii lasera z uwagi na odległość od  powierzchni skóry/

 

- komórki cebulki znajdujące się w anagenie są w  intensywnej aktywności mitotycznej (podziłowej) i z tego powodu są bardziej wrażliwe na energię  lasera /łatwiej chłoną energię i poprzez ten proces ulegają szybciej uszkodzeniu

 

-  brodawka skórna jest bardziej spigmentowana  /zawiera więcej melaniny-barwnik pochłaniający większą ilość energii/ .

 

Powyższe mechanizmy sprawiają, że  mieszek włosowy jest bardzo podatny na tym etapie na  termiczne zniszczenie przez system laserowy, co powoduje trwałe ich usunięcie, podczas gdy w późniejszych fazach możliwe są jedynie częściowe zmiany, takie jak opóźnienie wzrostu czy odrastanie cieńszych włosów.  

 

2.Faza katagenowa

 

Ten cykl to okres regresji, włosy przygotowują się do wypadnięcia. Kiedy włos wchodzi w fazę katagenową, brodawki skórne kurczą się a komórki przechodzą w stan nieaktywny. Bez stymulacji komórek brodawki skórnej, włókna włosów jak również pochewki korzeni przestają rosnąć. 

3.Faza telogenowa

 

Podczas tego cyklu włosy odpoczywają i nie rosną. W fazie telogenowej, brodawki skórne zostają zamknięte w skórze właściwej i włókno włosa można łatwo wyciągnąć.. Kiedy włosy przechodzą z fazy telogenowej do anagenowej (wzrost), a stare włókna włosa jeszcze nie wypadły, zostaną wyparte przez nowe włókna włosa.